Maide suresi ayet, 54

Kuran bilgisi, Gerçek yol gösterici Kuran-ı Kerim ve Peygamberimiz(SAV)'in sünnetleridir. Güç ve onur Allah Katındadır. Rabbimiz'in bizlere bir rehber ve rahmet olarak gönderdiği Yüce Kuran, insanların kendilerine edindikleri diğer tüm yol göstericilerden kıyas edilmeyecek şekilde üstündür.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Beyza
Yeni Üye
Yeni Üye
Mesajlar: 17
Kayıt: Pzt Eki 16, 2006 1:00 am
Konum: İstanbul

Maide suresi ayet, 54

Mesaj gönderen Beyza »

Efendi Hz. Sohbeti 02.10.2004
Selamun Alrykim. Hepiniz hoş geldiniz kardeşler!
Maide suresi, ayet 54,
„ Ey İman edenler! İçinizden kim dininden dönerse, şunu bilsin, Allah onun yerine öyle bir kavim getirecek ki, Allah onları sever, onlar da Allah'ı severler, müminlere karşı yumuşak gönüllü, kafirlere karşı onurlu ve başları yukarıdadır; Allah yolunda mücadele ederler, dil uzatanın kınamasından korkmazlar. İşte bu, Allah'ın ihsanıdır, o'nu dilediği kimseye verirler.Allah'ın ihsanı geniştir, her şeyi bilendir.“
Cenab-ı Hakk bu ayet-i celile de buyurmuş oluyor ki;
Ey İman şerefi ile müşerref olmuş kullarım! Kim dininden dönerse bana zarar yok. Zira ben öyle kullar yaratırım ki onlar dininden dönmez.Sabreder, sebat ederler. Onlar beni, ben de onları severim...
Allahu Teala bizden en çok kendisini zikretmemizi istiyor. Namaz kılmamızı emrediyor çok kılın buyurmuyor.

Zekat emrediyor kırkta birini vermeyi emrediyor bunda da çok emri yok.

Lakin zikrin çokluğu emrediliyor.
Ahzab suresi, ayet 41/42
„ Ey İman edenler! Allah-ı zikredin. O'nu sabah ve akşam tesbih edin.“
Zikretmemiz çok isteniyor çok çok. Sabah akşam durmadan. Zikretmeden bir nefes kaçırsa insan ahirette öyle üzülecek ki... Zikrin önemi hakkın da Hadis-i Şerif de şöyle buyuruyor:

„ Hazret-i Peygamber, amellerinizin en hayırlısını Allah katında en makbulü ve derecelerinizi en çok yükseltecek olanını, altın, gümüş infakından daha hayırlı, hatta düşman karşısında öldürmek ve ölmekten hayırlısını size bildireyim mi ? Deyince, Ashab: Bildir ya Resulallah; dediler. Resul-i Ekrem devamla: Daima Allah'ı zikretmektir, buyurdular.“
Hadis-i Şerif de geçen amellerin hepsinden daha hayırlıdır zikrullah. Aman göreyim sizi bir daha ele geçmez bu fırsat. Nefes bitti zikir de herşey de bitti.
Risale-i Kutsiyye de şöyle buyrulur:
O ZAT-I ZATINA MİR'AT EYLEDİ CAN
Canımız olan Mevlamız, Resulullah (s.a.v.) kendi zatına ayna yaptı.

CELALİYLE CEMALİ OLDU SEYRAN
Mevla'nın celaliyle cemali görünür oldu. Mevla'nın celali cemali güzelliği görünür oldu. Mevla Teala'dan hiç haberimiz olmazdı ayna olamasa idi. Baş ayna Resulullah (s.a.v.) ondan sonra onun halifeleridir.
HEMEN A'NIN AYİNESİNUEN O SÜBHAN
NİKAP AÇTI KEMAL OLDU İ'LAN
Sübhan Teala, Resulullah (s.a.v.) ın aynasından, peçe(perde)yi açtı, Kemali aşikar oldu.

Peygamber efendimiz onun aynası ya Hz. Allah (c.c.) kızıyor mu? Nesi var ise hep ondan anlarız.

Hz. Resulullah (s.a.v.) Mevla'nın sıfatlerına aynalık ediyor. Mevla(c.c.) gazap mı ediyor, rahmet mi nasıl anlayacağız. Onu göremiyoruz. Hz. Resulullah (s.a.v.) den anlayacağız.
NİKAPLARDAN GEÇİP HAKKA GİDELİM
CEMALİ BA KEMALİ SEYRİDELİM
Perdelerden geçip Hakka gidelim. Cemali ba Kemale seyredelim.
Risale-i Kudsiyye çok büyük çok acaip, kıymetli bir eser. Büyük şeyh efendi ne buyuruyordu bu kitab hakkında;
RİSALEM CEVHERİ KUTSİ CİHAN DA
Risalem kutsi bir cevherdir dünya da,

NE MÜMKÜN MİSLİ YAZILMAK BU ŞAN DA
Bu şanda bir eser yazılması mümkün değildir. Konuşurken biraz tez tez nefes alıyorum. Mevla(c.c.)nın yaptığı her şey güzeldir. Yaratması da güzel, hasta etmesi de.

Elhamdülillah, bugün okuduğumuz ayet-i celileleri, hadis-i şerifleri hep söylemiştim anlatmıştım sizlere. Hatırınız da kaldı. Yazdınız çizdiniz ondan okuyor hatırlıyorsunuz.
En büyük şey zikrullah. Orucu emrediyor çok yok, zekatı emrediyor çok yok. Ama zikri emrediyor çok var. Aman göreyim sizi hiç boş işlerle meşgul olmayalım pişman oluruz sonra.
Hz. Ömer (r.a.) kabristanlığa gitmişti ölülere;“ Biliyor musunuz; hanımlarınız başkaları ile evlendi, evleriniz de yıkılıp döküldü...“, dedi. Ölülerden nida geldi.
„Bunların hiç önemi yokki biz bunlara üzülmeyiz ancak bizi üzen sağlığımız da boşa geçirdiğimiz anlarımızdır.“
Davud (a.s.) kullarının amellerinin tartılacağı teraziyi görmek istedi. Mevla (c.c.) imkan verdi gördü baktı ki bir kefesi meşrik ile mağrip arası kadar, heybetinden bayıldı düştü. Kendisine geldiğinde ;
„Ya Rabbi bunu kim hangi amel ile doldurabilir ki,“ dedi.

Mevla:
„ Ya Davud! Ben bir kulumu sevdim mi, o bir kere ' Subhanallah ' diyecek olsa bu mizan dolar“, buyurdu.

Bakınız Mevla (c.c.) bir kulumu sevdim mi buyuruyor. Sevdiği kimsenin ' Subhanallah' demesi mizan-ı dolduruyor sevmediğinin değil. Peki Mevla (c.c.) kimi sever:
Ali İmran suresi ayet 31;
Kıymetini, lezzetini Mevla ikram etti. İhsan etti. Çarşaf giyen kimsenin kıymetli, yüksek aile olduğu anlaşılıyor.

Nerede bulunur böyle bir nişan ancak Kur'an-ı Kerim'de:
„ Ey Peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve müminlerin kadınlarına söyle çarşaflarını, canlarını başlarına çeksinler.“
„İşte ( çarşaf giyinmeleri iffetli, salih hanımlar olarak) tanınıp da eziyet edilmemelerine daha elverişlidir.“
Ahzab suresi ayet 59:
„ Allah çok bağışlayacıdır, çok merhametlidir. Tövbe edip çarşafınızı giydiğiniz taktir de Allah (c.c.) şimdiye kadar çarşafın önemini bilmeyip giymediğinizi af edicidir.“
Çarşafın giymek ile bütün dünyadan ayrılmış oluyorsunuz. Kıymetli olduğunuz anlaşılıyor. Çok şükür Mevla (c.c.) bizlere neler neler çarşaf, cübbe, şalvar, sarık nasip etti.
Maide suresinden okuduğumuz ayeti celile de ne buyrulmuştu:
„ Allah (c.c.) nın ilmi, kudreti, ihsanı geniştir her şey onundur. Yerler gökler arasında bulunanlar hep onundur. Hiç ondan daha zengin yok.“
Elhamdülillah O'nun kuluyuz, bundan büyük nimet yoktur. Padişahlık bundan düşüktür. Amma padişah da kulluğunu bilir ona göre yaşarsa başka.

Mevla (c.c.) sizlere yardım etti nurlara gark etti. Milletin attığı taşlar vurmuyor, isabet etmiyor. Dünya da sizi kayırıyor ahiret de ise bambaşka kayıracak, mükafatlandıracak.

Yarabbi! Bu kıymetli kullarını her türlü afetten koru. Hepsinin hayırlı isteklerini ver. Terakki ihsan et. Tarikat derslerini becerttir. Çarşaflarını muhafaza et.

Kusura bakmayın bu kadar anlatabildim.

Çarşaf giymek ile büyük yiğitlik yapıyorsunuz. Milletin bu tesettüre heves etmesine sebep oluyorsunuz. Kimse bu işi yapamaz. Ancak Cenab-ı Hakk size nasip etti. Ölünceye kadar devam edelim. Bunlar yüzümüzü ak edecek. Pantolonlar bilmem neler giyenlere öldüklerinde sen kimin ümmetiydin, bu halin nedir der, itab ederler. İyice cehalet doldu ortalık.
Ya Rabbi! Sevdiğin ve razı olduğun şeylere yakın et onlarla yaşat bizi. Bu kardeşlerimizin bütün dualarını kabul eyle geçmişlerini af eyle, Amin.

Mahmud Ustaosmanoğlu
itibarHaber
_________________
Ehl-i Sünnet

Kullanıcı avatarı
poslu
Moderatör
Moderatör
Mesajlar: 624
Kayıt: Cum May 05, 2006 1:00 am
Konum: Bursa
İletişim:

Mesaj gönderen poslu »

Paylaşımın için teşekürler
[img]http://www.kevser.org/resimler/besmele_yesil.gif[/img]

Cevapla