Sevgi

Sevgi ve duygusallığa dair çeşitli paylaşımlar..
Cevapla
Kullanıcı avatarı
medahms
Yeni Üye
Yeni Üye
Mesajlar: 34
Kayıt: Pzr Haz 18, 2006 1:00 am
Konum: konya

Sevgi

Mesaj gönderen medahms »

S.A___
_____________________SEVGİSevgi, dünyaya gelen her varlıkta en esaslı bir unsur, en parlak bir nur, en büyük bir kuvvettir ve bu kuvvetin yeryüzünde yenemeyeceği hiçbir hasım yoktur. Sevgi evvelâ bütünleşebildiği her rûhu yükseltir ve ötelere hazırlar. Sonra da bu ruhlar sonsuzluk adına doyup duydukları şeyleri bütün gönüllere hâkim kılmanın kavgasını vermeye başlarlar. Bu yolda ölür ölür dirilir; ölürken “sevgi” der ölür, dirilirken de sevgi soluklarıyla dirilirler.

Sevmeyen ruhların olgunlaşıp insanî semâlara yükselmelerine imkân yoktur. Evet onlar yüzlerce sene yaşasalar dahi olgunluk adına bir çuvaldız boyu yol alamazlar. Sevgiden mahrum bu sîneler, bir türlü egonun karanlık labirentlerinden kurtulamadıkları için, kimseyi sevemez, sevgiyi sezemez ve varlığın sînesindeki muhabbetden habersiz olarak kahrolur giderler.

Çocuk, ilk defa dünyaya gözlerini açtığı zaman sevgi ile karşılaşır, şefkatle gerilmiş ruhları görür ve muhabbetle atan kalblere sırtını vererek büyür. Daha sonraları ise, bu sevgiyi bazen bulur bazen de bulamaz; ama bütün bir hayat boyu hep o sevgiyi arar ve onun arkasından koşar.

Güneşin çehresinde sevginin izleri vardır. Sular buhar buhar o sevgiye doğru yükselir; yukarılarda damlalaşan su habbecikleri, o sevginin kanatlarıyla kanatlanır ve nâralar atarak başaşağı toprağın bağrına inerler. Güller, çiçekler sevgiyle gerilir ve gelip geçenlere tebessümler yağdırırlar. Yaprakların bağrına taht kuran jaleler, durmadan çevrelerine sevgi dolu gamzeler çakar ve sevgiyle raksederler. Koyun, kuzu sevgiyle meleşir ve birleşir; kuşlar ve kuşcuklar sevgiyle cıvıldaşırlar ve sevgi koroları teşkil ederler.

Her varlık, kâinatdaki yeri itibarıyla bu geniş sevginin bir yanını, parlak bir senfonizma ile seslendirmekde, irâdî ve gayr-i irâdî, varlığyn sînesindeki derin aşk ve muhabbeti göstermeye çalyşmaktadyr.

Sevgi, insan ruhunda öyle derin izler byrakyr ki, o uğurda yurt-yuva terkedilir, icabynda ocaklar söner ve her vâdide ayry bir mecnun “Leylâ!” der inler. Ruhundaki sevgiyi kavrayamamyş syğ gönüller ise bu işe delilik derler..!

Diğergamlyk ve başkalary için yaşamak, insanoğluna âid yüksek bir duygudur ve kaynağy da sevgidir. İnsanlar arasynda bu sevgiden en çok hisse alanlar en büyük kahramanlardyr. İçindeki kinleri, nefretleri söküp atmaya muvaffak olmuş en büyük kahramanlar... Ölüm bu kahramanlaryn soluklaryny kesemez. Hazân onlaryn çiçeklerini solduramaz. Aslynda hergün iç dünyalarynda ayry bir sevgi meş’alesi tutuşturup, kalplerini sevginin, mürüvvetin meşcereliği hâline getiren ve duygu dünyalarynda açtyklary yollar ve tünellerle bütün gönüllere girmesini bilen bu çalymly ruhlar, öyle yüksek bir divandan “ebed-müddet” yaşama hakkyny almyşlardyr ki, değil ölüm ve fânilik, kyyametler dahi onlaryn çiçeklerini solduramaz ve kadehlerini deviremez.

Çocuğu için ölmesini bilen anne büyük bir şefkat kahramany, ülkesi ve insany için hayatyny hakîr gören fert bir millet fedâisi, insanlyk için yaşayyp onun için ölen kahraman ise, sînelerde taht kurmaya hak kazanmyş bir ölümsüzlük âbidesidir. Böylelerinin elinde sevgi, her düşmany yenebilecek bir silah, her kapyyy açabilecek sihirli bir anahtardyr. Bu silah ve bu anahtara sahib olanlar, bugün olmasa da yaryn mutlaka bütün cihanyn kapylaryny açacak ve ellerinde muhabbet buhurdanlyklary dörtbir yana huzur kokulary saçyp dolaşacaklardyr.

İnsanlaryn gönüllerini fethetmek için en kestirme yol sevgi yoludur. Ve sevgi yolu peygamberler yoludur. Bu yolda yürüyenlerin yüzlerine kapylar kapanmaz! Ezkazârâ, birisi kapansa bile onun yerine yüzlercesi, binlercesi açylyr. Bir kere de sevgi yoluyla gönüllere girildi mi, artyk halledilmedik hiçbir mes’ele kalmaz.

Ne mutlu sevgiyi kendine rehber yapyp yürüyenlere! Yazyklar olsun, ruhundaki sevgiyi sezemeyip bütün bir hayat boyu kör ve sağyr yaşayan talihsizlere!

Ey yüceler yücesi Rabbim, kinlerin nefretlerin, gecenin koyu karanlyklary gibi dört bir yany sardyğy günümüzde, Sen’in sevgine syğynyyor, şu fevkalâde haşerî ve alabildiğine azgynlaşmyş yaramaz kullarynyn gönüllerini, muhabbet ve insanî duygularla doldurman için son bir kere daha kapynda inliyor ve iki büklüm oluyoruz.
اِتَّقُوا اللَّهَ رَبَّـكُمْ وَصَلُّوا &#1582

Kullanıcı avatarı
poslu
Moderatör
Moderatör
Mesajlar: 624
Kayıt: Cum May 05, 2006 1:00 am
Konum: Bursa
İletişim:

Mesaj gönderen poslu »

Paylaşımın için teşekürler...

Kullanıcı avatarı
MoonLight
Aktif Üye
Aktif Üye
Mesajlar: 141
Kayıt: Prş Oca 26, 2006 1:00 am

Mesaj gönderen MoonLight »

Çocuğu için ölmesini bilen anne büyük bir şefkat kahramany, ülkesi ve insany için hayatyny hakîr gören fert bir millet fedâisi, insanlyk için yaşayyp onun için ölen kahraman ise, sînelerde taht kurmaya hak kazanmyş bir ölümsüzlük âbidesidir. Böylelerinin elinde sevgi, her düşmany yenebilecek bir silah, her kapyyy açabilecek sihirli bir anahtardyr. Bu silah ve bu anahtara sahib olanlar, bugün olmasa da yaryn mutlaka bütün cihanyn kapylaryny açacak ve ellerinde muhabbet buhurdanlyklary dörtbir yana huzur kokulary saçyp dolaşacaklardyr.Çok güzel Mevlam razı olsun sizden

Kullanıcı avatarı
ZuZuM
Usta Üye
Usta Üye
Mesajlar: 150
Kayıt: Prş May 10, 2007 1:00 am

Mesaj gönderen ZuZuM »

"SEWGİ" kawramı insana bir cok seyi anımsatır.Bazen aşk,bazen duyulan bagın güçlülügü,bazen sewinçi bazen ise hayatın zorluluklarını."Sewginin en güzeli sizinle olsun..Paylaşım için çok sagol kardeşim.ALLAH razı olsun.Selametle kalın..

Cevapla