Kerkük ve Musul'un Tapusu 2. Abdülhamit'in mi..?

Türkiye ve dünyadan güncel haberleri ekleyeceğiniz ve takip edeceğiniz forum köşesi!
tuarek
Fanatik Üye
Fanatik Üye
Mesajlar: 950
Kayıt: Çrş May 02, 2007 1:00 am

Kerkük ve Musul'un Tapusu 2. Abdülhamit'in mi..?

Mesajgönderen tuarek » Prş May 24, 2007 10:20 am

Talabani bu kez de tarihi gerçeklere aykırı olarak, Kerkük’ün ‘Kürt tapusunun’ elinde olduğunu iddia etti. Oysa Kerkük ve Musul, 2. Abdülhamit’in şahsı tapulu arazisi

Talabani bu kez de tarihi gerçeklere aykırı olarak, Kerkük’ün ‘Kürt tapusunun’ elinde olduğunu iddia etti. Oysa Kerkük ve Musul, tarihi vesikalarda 2. Abdülhamit’in şahsı tapulu arazisi olarak geçiyor

Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, 1893 yılında Sultan Abdulhamid döneminden kaldığı iddia edilen bir Osmanlı haritasında Kürdistan’ın gösterildiğini ve Kerkük’ün de Kürdistan’ın ortasında yer aldığını belirterek, o haritanın Kerkük’ün Kürt tapusu olduğunu öne sürdü.

Irak Kürt basını, Kerkük’ü Kürt bölgesi olarak gösteren Abdülhamit döneminden kalma Kuzey Irak haritasını konu alan bir haber yayınladı. Haberde, Amerika’nın Irak’a Mart 2003’te başlattığı savaş sırasında Irak’ın gizli arşivlerinden ele geçirilen ve Osmanlı İmparatorluğu dönemine ait olduğu savunulan haritada, Kerkük kentinin Kürdistan’ın ortasında yer aldığı vurgulandı. Irak Devlet Başkanı Talabani’nin söz konusu haritayı, 2004 yılında Irak Geçici Yönetim Konseyi toplantısında Iraklı liderlere gösterdiği ifade edildi.

Yıllar önce ortaya çıktığı belirtilen haritanın, Irak Anayasası ve Kerkük referandumu tartışmalarının hız kazandığı şu günlerde haber konusu olması ise dikkat çekti.

Konuyla ilgili bilgisi, merakı olanlar varsa lütfen akleme yapsınlar...Mühim bir konu...Selametle...
Kullanıcı avatarı
Seriyye
Fanatik Üye
Fanatik Üye
Mesajlar: 1090
Kayıt: Çrş Oca 31, 2007 1:00 am

Mesajgönderen Seriyye » Prş May 24, 2007 11:06 am

Bölgede petrol olduğunu anlayan Sultan 2. Abdülhamid, burayı İngilizlere kaptırmamak için Musul ve Kerkük"ün önemli bir kısmını kendi şahsi mülküne geçirir. Sultanın tapusunu delil gösteren Osmanoğlu ailesi Lozan"da konuyu gündeme getirir. Ancak İngilizler planlı bir manipülasyonla konuyu araştırıp ortaya bir ferman çıkarırlar. Fermana göre, 2. Abdülhamid tahtı bırakırken, şahsi tapusunu "fakir kalmasın diye" devlete hibe etmiştir. İngilizler fermanı Lozan"da delil olarak sunarlar. Savaş hukukuna göre devlete intikal eden mallar artık devletindir. Dolayısıyla Musul-Kerkük Irak"ın elinde olduğu için burası artık Irak"ın malıdır. Böylece Osmanoğlu ailesinin hakkı da ortadan kalkmış olur. 1. Körfez Savaşı sırasında rahmetli Turgut Özal tarafından bu konuyu araştırmak için görevlendirilen ve hem İngiliz hem de Osmanlı kaynaklarını inceleyen Prof. Dr. Mim Kemal Öke bu fermanın İngilizler tarafından düzenlenmiş sahte bir belge olduğunu belirtiyor. Öke, İngilizlerin petrollere sahip olmak için böyle bir fermanı düzenlediklerini söylüyor; "Bu konuda her şey yapmaya hazırdılar. Sözü edilen fermanı da o dönemde İstanbul elçiliğinde tercüman olarak görev yapan İngiliz MI5"ten Sir Andrew Raine hazırladı." Öke"ye göre haklarını talep için konseye başvuran Osmanoğulları, dedeleri 2. Abdülhamid"den kalan miraslarına iyi hukukçular sayesinde kavuşabilirler.

ALINTI
кєνѕєя σяg. αвιѕι

Suskunluğum Asaletimdendir,Her Lafa Verecek Cevabım Var,
Ama Bir Lafa Bakarım Lafmı Diye, Birde Lafı Söyleyene Bakarım ADAM Mı Diye!

“Haberler” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir