Ergenekon Nedir, Nerededir?

Bu forum bölümünde politika ve siyasete dair herşeyi tartışabilirsiniz..
Kullanıcı avatarı
mecnunferat
Aktif Üye
Aktif Üye
Mesajlar: 75
Kayıt: Cmt Şub 17, 2007 1:00 am

Ergenekon Nedir, Nerededir?

Mesajgönderen mecnunferat » Prş Tem 17, 2008 9:03 pm

Ergenekon nedir, nerededir?

Danıştay Saldırısı'nın ardından ortaya çıkmaya başlayan görüntüde Ergenekon örgütü belli bir yer tutmaya başladı.

Erganekon ismi ve buna ilişkin kimi belge ve dosyalar yıllardır elden ele dolaşır durur. Bunların kimi emniyet istihbaratı kaynaklıdır, kimi ise menşesiz...

Bu ad, belgelerin işaret ettiği yapılanma son dönemlerde basına yansıdığı gibi korkutucudur.

Ama akıl dışı değildir...

Türkiye gibi kanlı ve tahrik merkezli dönemler geçirmiş, soğuk savaşın bedelini ciddi bir şekilde ödemiş, komünizme karşı seferberlik gerekçesiyle devlet içi illegal yapıları meşrulaştırmış bir ülkede yaşıyoruz...

Ergenekon'u arayanların çok uzaklara gitmesine gerek yok...

Abdi İpekçi cinayetinden başlayıp 16 Mart Katliamı'na uzanan, Susurluk'la doruğa çıkan, muhtemelen Danıştay Saldırısı'na da bulaşmış Türk Gladyosu'nun öyküsü, aslında Ergenekon'un öyküsüdür. Ve bu öykü Türk siyasi tarihinin en karanlık, en kanlı sayfalarını oluşturur.

Ancak söz konusu olan sadece karanlık ve kanlı bir öykü değildir.

Aynı zamanda bu ülkeye hakim olan, örneğin "Susurluk ile 28 Şubat'ı bir madalyonun iki yüzü kılan", bugün benzer bir şekilde Danıştay Saldırısı ile siyasete yönelik huruç harekatını iç içe sokan bir yönetim anlayışının "derin resmi"dir.

Karşı karşıya bulunduğumuz durum, Agatha Cristie'nin "Şark Ekspresi'nde Cinayet" romanının öyküsüne benzetilmeye pek uygundur. Romanda dedektif tek bir katil ararken sonunda anlar ki, trendekilerin hepsi kurbana bir bıçak darbesi atmıştır, tek bir sanık, tek bir katil yoktur. Herkes aynı oyunun parçasıdır, herkes suç ortağıdır.

1997'nin Ekim ayında TBMM'de Ağar ve Bucak'ın dokunulmazlıklarının kaldırılması tekrar gündeme geldiğinde, Ağar grupta DYP milletvekillerine şöyle diyordu:

"Ne yaptıysam askerin ve üst düzey devlet görevlilerinin bilgisi dahilinde yaptım..."

Ağar'ın altına girdiği bu şemsiyenin işe yaramadığı söylenemez.

O günlerde Türkiye, Meclis kulislerinde, gazete ve televizyon beyanatlarında, mahkeme ifadelerinde; istihbaratçıların, MİT'çilerin, JİTEM'cilerin arasındaki fırdöndü mesaj alışverişine tanık olmuştu.

Kamuoyu, yapılan çeşitli açıklamalarla olayların ayrıntıları ortaya çıkıyor sanırken, aslında tersi oluyor; karşılıklı uyarılar, tehditlerle "olan"ın üstü örtülüyordu.

Bugün Ağar DYP'nin genel başkanı ve ilk genel seçimlerde iktidara talip...

Aynı günlerde Susurluk Araştırma Komisyonu Başkanı Elkatmış'ın "kanlı tarihe" neşter atarcasına yaptığı şu tespit de ortada kaldı:

"Çetenin üç ayağı var. Bunlardan birincisi polis, ikincisi bürokratlar, üçüncüsü askerdir. Polise ve bazı bürokratlara dokunuluyor. Ama askerlere dokunulamıyor. İbrahim Şahin, Abdullah Çatlı ile çektirdiği fotoğraflar nedeniyle çete oluşturmakla suçlandı. Elimizde, Tuğgeneral Veli Küçük'ün Çatlı ile defalarca telefon görüşmesi yaptığına dair dokümanlar var. Onlar neden belge olarak kabul edilip, Küçük hakkında soruşturma açılmadı? Başı sıkışan, "devlet sırrı"dır, bilgi veremem, ifade vermeye gelemem diyor. Türkiye'de bazı kişiler konuşmazsa çözüm mümkün değildir..."

İbrahim Şahin altı yıl ceza alırken, Tuğgeneral Veli Küçük, bu konuşmayı izleyen Ağustos ayında tümgeneralliğe yükseltildi.

Yine aynı günlerde gazeteler çarşaf çarşaf Yeşil'in yaptığı telefon konuşmalarının dokümünü yayınlıyorlardı. Kutlu Savaş'ın, "Vedat Aydın, Cem Ersever'i emirle öldüren adamdır" dediği bu "katil"in görüştüğü onlarca resmi kuruluşun önemli bir bölümü jandarma birlikleriydi, hatta Ankara'daki askeri karargah merkezleriydi.

Bu da araştırılmadı.

Bir haber olarak gazete sayfalarında kaldı.

Cem Ersever'in faaliyetleri ve ölüm öyküsü de öyle. JİTEM'in varlığı resmen hep reddedildi, ama varlığı onlarca belgeyle kanıtlandı.

Sormalı şimdi?

Ergenekon nedir ve nerededir?
NE, KADAR KALDI VE NASIL OLACAK BİLMEDİĞİM SONUM HANGİ AKIL HAKKI BULMAZ SİZE SORUYORUM
Kullanıcı avatarı
imamhatipligenc63
Yeni Üye
Yeni Üye
Mesajlar: 7
Kayıt: Prş Tem 03, 2008 1:00 am

Mesajgönderen imamhatipligenc63 » Cum Tem 18, 2008 12:20 pm

güzel olmuş emeğine sağlık paylaşımın için
Kullanıcı avatarı
fenasi
Yeni Üye
Yeni Üye
Mesajlar: 10
Kayıt: Cum Ağu 08, 2008 1:00 am

HUU DERAİL

Mesajgönderen fenasi » Cum Ağu 08, 2008 1:08 pm

ERGENEKON, KONTR-GERİLLA, DERİN DEVLET adı her ne ise bu çeteler HAK ve HALK DÜŞMANI ve CHP misyonunun bve STATUKONUN silahlı güçleridir ve bunların işi PROVAKASYONLAR VE KAOSLAR ile Amrika ve İsrailin işine gelmiyen İKTİDARIN askeri DARBELER iie İKTİDARDAN UZAKLAŞTIRMAYA ZEMİN HAZIRLAMAKTIR...
28 ŞUBAT TA Amrikanın işine gelmiyen bir İKTİDAR vardı iktidarda ve onu bu şekilde iktidardan düzenbazlık yaparak indirdiler... AK parti çok geniş katılmla İKTİDAR olduğu için DARBECİLERE VE HALK VE HAK DÜŞMANLARINA karşı DİK DURUYOR amma bu işler gerçekten çok çoook zor.... bu işler ,,kelle koltukta yapılır Dikkat edin bakın Sayın başbakanımıza ne hale geldi ??? ALLAH tan türk polisi sağlam duruyor yoksa çoktan götürürlerdiii..
EY ÜMMET UYUMA VE UYANIK KAL. SEÇTĞİN MANGAL YÜREKLİ İNSANLARA SAHİP ÇIK CANIN PAHASINA....
VATANSEVERLİK HAİNLERİN SON SIĞINAĞIDIR..

“Politika & Siyaset” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir