iran..mezopotamya..orta asya..amerike-batı dengeleri..

Bu forum bölümünde politika ve siyasete dair herşeyi tartışabilirsiniz..
Kullanıcı avatarı
balikci3435
Aktif Üye
Aktif Üye

iran..mezopotamya..orta asya..amerike-batı dengeleri..

Mesajgönderen balikci3435 » Cmt May 12, 2007 8:48 pm

tarihte iki tane iran vardır.birisi çeşitli etnik yapısıyla asya ile avrupanın karşılıklı geçiş kapısı olan iran..diğeri de dünya siyasetindeki belirleyici olan iran..asya insanının avrupaya geçişinde kullandığı iran toprakları bizlere mevlanaları ve yesevileri hediye ederken hiç bencil davranmadı..kendi kültüründen birşeyler hediye etti ve gelenlere yol verdi..öbür taraftan islam ordularının asya içlerine geçişine ev sahipliği yaparak cömertliğini gösterdi..anladınız değil mi?iran, bir kavşak ülkedir..değerini bilenler var..bilmeyenler var..ülkelerdeki insanlar açısından bakarsanız hiçbir ülkenin hiçbir ülkeyle savaşı olamaz..fakat yönetimler açısından bakarsanız devlet düşmanlıkları normaldir..her sistem kendi düşmanını seçerek belirler..insanın aynaya ihtiyacı vardır..siyahın da beyaza..dostların kıymeti düşmanca tavır koyanlara bağlıdır..kişililerde samimiyete önem verenler amerikanın iran insanlarının birbirine düşmesi için elden geleni yaptığını bilirler.batı denen tüketim sever insanların ucuz kaynaklara ihtiyacı süreklidir..iran da bu konuda kendi işine gelen fakat amerika başkanlığındaki batının işine gelmeyen kararlara sahiptir..işte olayların kavşağındaki iranın durumu bence böyledir..aslında kişilerin olaylara nereden ve nasıl yaklaşacaklarına göre yorumlar sürekli anlam değiştirir.."herkes herkesle imtihanda"diye düşünenler sedece bilgilerini artırsınlar.mevla görlim neyler.neylerse güzel eyler..
tuarek
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Mesajgönderen tuarek » Cmt May 12, 2007 10:40 pm

Çok fazla siyaset bilgim olmasa da genel olarak size katılıyorum...Ama kavşakta, kilit noktada olan asıl ülkenin Türkiye olduğunu düşünüyorum..Bunu ben düşünmüyorum sadece...Stratejik, jeopolitik, beşeri-madeni kaynaklar.....bunlar uzayıp gider...İran önemli tabii ki tampon bölge gibi duruyor ama Türkiye temel kilittir bu bağlamda...Tarihi açıdan da oldukça zengin bir mirasçı olması ve dünyaya yön vermesi bunun birer göstergesidir...Bugünkü olaylar, Irak, Suriye, Lübnan,Filistin ve şimdi de İran ve .....bunlarla bizim etrafımız, içimizdeki hainlerle içimiz ve altımız köstebek misali oyulmaktadır...Bu konuda daha duyarlı olmalı ve kimin dost kimin düşman olduğu görülsün artık...Gerçi bu biliniyor ama bilmek istemeyenler var...Mümminler ancak kardeşse lütfen onlarla iç içe olalım, onların haklarını gözetelim...

Emeğine sağlık balıkçı kardeş...Allaha emanet olun..Selametle...
Kullanıcı avatarı
balikci3435
Aktif Üye
Aktif Üye

doğru başka ..gerçek başka..

Mesajgönderen balikci3435 » Pzt May 21, 2007 12:41 am

eğer ülkemiz amerkayla dost olmasaydı sana hak verecktim..olması gerekn başkadır mevcut durum başkadır..iranın ele geçirilemeyen bir fazlalığı var ki bu kadar uğraştırıyor..islam ülkeleriyle arası iyi olan tek ülke konumunda olduğu için iran bence daha önemlidir..biz doğu-batı sentez alanıyız..bizim işimiz daha başka..bizler daima batıya..batıya..doğru derken iran :doğuda..doğuda..demektedir..
Gönül Dostlarım; İslam'ı öyle diri ve sağlam
yaşayalım ki,bizi fikren öldürmeye gelen bizde dirilsin...
Kullanıcı avatarı
ebubeddavi
Yeni Üye
Yeni Üye

huu

Mesajgönderen ebubeddavi » Prş Haz 07, 2007 11:43 pm

iran islam devleti dünya üzerinde amrikaya ve israil,e ve vahşikapitalizme ve emperyalizme karşı tek başkaldıran ve dik durabilen devlet ...bakın amrika ve israil dünya devletlerinin bir çoğunu zaten ele geçirmişler ..bakın tc de niye c.başkanı seçilemiyor ???devlet ne diyor 367milletvekili diyor eyer AK PARTİ 367 Yİ bulacak olsa DEVLET o zaman 467 diyecek NİYE ????? ANLADINIZ MI??? YAAAAA
MÜSLÜMAN bir cumhurbaşkanı istemiyor Amrika ve İsrail de ondan yaaaa

“Politika & Siyaset” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir