Çoçuklar kozadaki kelebeğe benzer :)

Eğlenceli oyunlar, zeka oyunları, eğitici sorularla kendimizi geliştirebileceğimiz ve eğleneceğimiz köşemiz!
Kullanıcı avatarı
MoonLight
Aktif Üye
Aktif Üye

Çoçuklar kozadaki kelebeğe benzer :)

Mesajgönderen MoonLight » Cmt Mar 17, 2007 9:32 pm

Çok güzel bir yazı paylaşmak istedim. Sizlerinde yorumlarınız bekliyorum.

Çocuklar kozadaki kelebeğe benzer
Çocukların aile içindeki halleri, koza içindeki kelebeğe benzer. Bir kelebek için “koza yaşantısı”nın her saniyesi çok önemlidir. Hatta kelebeklerin kozadan çıkışı bile çok özeldir. Koza içindeki hayatını tamamlayan kelebek, yumuşacık başı ile önce kozayı deler. O narin ve hassas vücudu ile kozada açtığı küçücük delikten dışarı çıkmaya çalışır. Ama bu çok da kolay olmaz. Çünkü delik küçük, kelebeğin vücudu büyüktür. Yavru kelebek, önce kafasını, sonra vücudunu o incecik delikten dışarı çıkartmak için mücadele eder. Rengârenk ve hassas kanatları “ha yırtıldı ha yırtılacak” korkusu ile bir sağa bir sola yalpa yaparak dışarı çıkmaya başlar. Eğer siz, bir anne kelebek olarak, yavru kelebeğinizin bu kıvranışlarına üzülür ve “Yavrum dışarı daha kolay çıksın” diye, deliği genişletirseniz, sizin kelebeğiniz bir ömür boyu uçamaz. Çünkü, yavru kelebek, daracık o delikten dışarı çıkmaya çalışırken, koza içinde, vücuduna bulaşmış olan bir sıvıyı da kanatlarından sıyırmaya çalışmaktadır. Kozadan zorlanarak çıktığını zannettiğiniz yavru kelebeğiniz, aslında, kanatlarındaki sıvıdan kendini kurtararak, uçuşa hazırlamaktadır. Eğer yavru kelebeğiniz, kozadan çıkarken, kanatlarındaki sıvıyı kozadaki o dar delik vasıtası ile sıyırmamış ise, kelebeğiniz artık hiçbir zaman uçamayacaktır. Her kanat çırpışında, ıslak kanatları ya birbirine yapışacak, ya da kanatlarını ağırlıktan taşıyamayacaktır.

Kozadan çıkmaya çalışan kelebeğin çırpınışlarına acıyan anne kelebek, yavru kelebeğinin bütün bir hayatının kararmasına neden olabilir. Böylesi bir kelebek, artık kendi hayatını devam ettirebilmek için “başkalarına bağımlı” hale gelecektir. Kendisini tehlikelerden koruyamayan bu kelebek, tehlike anını önceden haber veren bir başka kelebeğe ihtiyaç duyacaktır. Uzaklara gidip beslenemeyen kelebek, kendisine yiyecek getirecek bir başka kelebeğe ihtiyaç duyacaktır. Hayatını birine yapışarak bir asalak gibi sürdürmek zorunda kalacaktır.
Gül sevgin yeter bana ey sevgili Resulüm
Öyle muhtacım sana ne verirsen kabulüm
tuarek
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Mesajgönderen tuarek » Cum May 04, 2007 9:59 pm

Çok anlamlı bir yazıymış Moonlight kardeşim...İnsanlar da bazen kendi ayakları üstünde durmaya çalışmalı...Buradaki insandan kastım sadece yetişkin değil taaa bebeklikten itibaren...Ama anne yüreği dayanamaz, aman yavrum düşersin, yanarsın.....bu böyle devam eder...

Bu arada ben de bilmece falan bekliyordum...Yanlış bir alan seçtin...Keşke serbestte olsaymış...

Neyse..Emeğine sağlık...Selametle...

“Oyun & Bilmece - Bulmaca” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir