Hırs...

İslam'da ahlakı iman'dan ayırmak mümkün değildir. Zira bütün Kur'an emirlere boyun eğmek imanın gereğidir. Bu emirlere uymakla da en üstün ahlaki değerler elde edilir. "Müminlerin iman açısından en mükemmel olanı, ahlakı en iyi olanıdır." (Buhari, Edeb, 39)
Kullanıcı avatarı
meyra
Tiryaki Üye
Tiryaki Üye

Hırs...

Mesajgönderen meyra » Prş Haz 28, 2007 12:10 am

Ahmaklarca altın candan da iyidir; padişahların katındaysa cana, gönüle altın saçılır. Ahmaklar, hırsla altına ateş gibi koşarlar; akıllarıysa, 'hele yavaş gidin' der onlara. Hırs boş yere seraba koşar; akılsa, 'iyi bak' der, 'su değil o'. Ama hırs üstün olur, altın can kesilirse o vakit aklın nârası işitilmez. Helva, şeker hırsı, çocukların kulaklarını öğütlere sağır eder.' (Hz. Mevlana - Mesnevi)
Serçe, çalışıp çabalamadaki bereketi kanaati unuttu; hırs gösterdi, tuzaktaki buğdaya koştu, şimdi yaramaz bir çocuğun elinde mahpus.

Balık, hırsına yenik düştü, oltadaki yeme saldırdı, şimdi sahildeki kovanın içinde ölümü beklemede.

Nice insan hırs rüzgârı yüzünden şehvet, mal, para, eğlence bataklığında kaybolup gitti.

Nice kahraman, hırs canavarının pençelerinde perişan oldu.

Dünyaya ait birtakım şeyler avlayayım, derken manevi yanınla av olursun.

Bir kuş bile yem yerken, su içerken etrafına bakar, yeme-suya ihtiyatla yaklaşır, uyanık davranır; ama sen, dünyayı eteklerine biriktirirken ölçülü olmayı bırakırsın, aşırı hırsın sana maneviyat ikliminden gıdalanmayı unutturur.

Kaldı ki, dünyaya karşı aşırı hırslanman, aklını, fikrini alır başından, dengesiz hareket etmeye başlarsın, etrafındakileri kırıp geçirirsin.

Hani mal hırsı Salebe'yi sarmıştı da onu Efendimiz'e gelip dua etmeye zorlamıştı.

'Ya Salebe, şükrünü eda ettiğin az mal,

Şükrünü yerine getiremeyeceğin çok maldan iyidir.' ikazı Salebe'nin hırsını yatıştırmaya yetmemişti.

Hırs hırsa eklenmiş, ısrar ısrarı zorlamıştı.

'Ya Salebe, beni misal almak istemez misin?

Allah'ın Resûlü gibi olmak istemez misin?

Nefsimi kudret elinde tutan Allah'a yemin ederek söylüyorum ki, dağların benim için altın ve gümüş olmasını dilesem, olurlardı.'

Bu ikaz da gönlü kaymışa, bakışı bulanmışa kâr etmedi. Herkes, ettiğinin karşılığını bulur.

Israrın rengi, hırs zehriyle artık siyaha çalmıştı.

'Allah'ım Salebe'ye mal nasip eyle.' sözü mübarek ağızdan istemeye istemeye döküldü.

Salebe bir miktar koyun edindi.

Koyunlar çoğaldı, böcek sürüsü kadar hızlı,

Koyun hesabıyla kafası, kalbi, ruhu dolmaya başladı. Derken, beş vakti cemaatle kılan Salebe, iki vakte düşürdü cemaat sofrasını.

Manevi sofradan nasibi azaldıkça azaldı.

Salebe sadece cuma namazlarına gelir oldu.

Derken, cumalar da koptu gitti Salebe'den.

Salebe kopmadı cemaatten, cemaat koptu Salebe'den. Efendimiz, bir ara sordular: 'Salebe ne yapıyor?' Anlatıldı, dağ, taş, ova, vadi Salebe'nin mallarına yetmez oldu. Buyurdular: 'Yazık Salebe'ye, yazık Salebe'ye, yazık Salebe'ye!'

Ah ki ah, vah ki vah!

Kutlu ağızdan böyle bir yazıklanma çıkmışsa,

Yazık ki yazık!
кєνѕєя.σяg.єη şιяιη üуєѕι :)

Resim
Kullanıcı avatarı
dilara19
Tiryaki Üye
Tiryaki Üye

Mesajgönderen dilara19 » Prş Haz 28, 2007 12:26 am

Nefsimi kudret elinde tutan Allah'a yemin ederek söylüyorum ki, dağların benim için altın ve gümüş olmasını dilesem, olurlardı.'

emeğine sağlık kardeşim
Resim
Kullanıcı avatarı
nalangul
Tiryaki Üye
Tiryaki Üye

Mesajgönderen nalangul » Prş Haz 28, 2007 12:40 pm

'Ya Salebe, şükrünü eda ettiğin az mal,

Şükrünü yerine getiremeyeceğin çok maldan iyidir.'

Yüreğine ellerine sağlık kardeşim...
selametle..
Bakıp seni gören aşık başka cemali neylesin?
Dostluğuna eren sadık başka visali neylesin?

“Ahlak” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir