Müslüman Kadın Nasıl Olmalı?

Aile hayatı, ailedeki bireylerin sorumlulukları çocuk eğitimi, evlilik ve nikah, toplum aile ilişkisi üzerinde tartışabileceğimiz forumumuz.
Kullanıcı avatarı
mecnunferat
Aktif Üye
Aktif Üye

Müslüman Kadın Nasıl Olmalı?

Mesajgönderen mecnunferat » Pzt Ağu 25, 2008 2:39 am

Müslüman bir kadın Allah'a samimi bir kalple iman etmiş ve derin bir Allah korkusuyla boyun eğmiştir. Allah'tan başka bir İlah olmadığını, O'nun tüm varlıkların tek hakimi ve herşeyin üstünde, sonsuz güç sahibi olduğunu kavramıştır. Bu nedenle yalnızca Allah'tan korkar ve yalnızca O'nun rızasını hedefler. Yalnızca Allah'a ibadet eder, O'nu dost edinir ve sadece O'ndan yardım ister. Kendisine ulaşacak bir güzellik varsa bunu ona ancak Allah'ın verebileceğini ve aynı şekilde başına bir kötülük gelecekse bunu da Allah'ın engelleyebileceğini, kendisini ancak Yüce Allah'ın koruyabileceğini bilerek yaşar. Dolayısıyla hiçbir zaman için insanlara yönelik bir beklenti içerisinde olmaz. Kendisine, her ne zorlukla karşılaşırlarsa karşılaşsınlar, "... Şüphesiz Rabbim, benimle beraberdir; bana yol gösterecektir" (Şuara Suresi, 62) diyerek Allah'a tevekkül eden peygamberlerin üstün ahlakını örnek alır. Gücünü imanından ve Allah'ın rızasını kazanma konusundaki kesin kararlılığından aldığı için, dayanıklılığı çok kuvvetli olur. Allah Kuran'da müminlerin bu ahlaklarını "... Hiç şüphesiz Allah'ın yolu, asıl yoldur. Ve biz alemlerin Rabbine (kendimizi) teslim etmekle emrolunduk." (Enam Suresi, 71) sözleriyle dile getirdiklerini bildirmektedir.

Müslüman Kadının Rehberi Kuran ve Peygamberimiz (sav)'in Sünnetleridir

Kuran ahlakına göre yaşamayan toplumlarda kadınların genel olarak benimsedikleri ahlaka bakıldığında, çoğunun alışkanlıklarına ya da nefislerinin isteklerine göre hareket ettikleri görülür. Onların yol göstericileri, genellikle diğer kadınların genel uygulamaları ve nefislerinin o anki istekleridir. Mümin kadınlar ise, her işlerinde Kuran'ı rehber edindikleri ve Peygamberimiz (sav)'in ahlakını örnek aldıkları için, daima isabetli tavırlarda bulunur, hikmetli kararlar alır ve bundan dolayı yaptıkları her işte en iyi neticelere varırlar. Bunun da ötesinde, Kuran ahlakından uzak yaşayan toplumlarda kadınlara yaşatılan tüm huzursuzluklardan ve sıkıntılardan uzak bir yaşam sürerler. Allah'ın, "Erkek olsun, kadın olsun, bir mü'min olarak kim salih bir amelde bulunursa, hiç şüphesiz Biz onu güzel bir hayatla yaşatırız ve onların karşılığını, yaptıklarının en güzeliyle muhakkak veririz." (Nahl Suresi, 97) ayetiyle mümin kadınlara ve mümin erkeklere vadettiği gibi, güzel bir hayat yaşarlar.
NE, KADAR KALDI VE NASIL OLACAK BİLMEDİĞİM SONUM HANGİ AKIL HAKKI BULMAZ SİZE SORUYORUM
Kullanıcı avatarı
gultekon
Aktif Üye
Aktif Üye

Mesajgönderen gultekon » Pzt Ağu 25, 2008 6:47 pm

rabbim böyle mü'min saliha hanımlardan eylesin bizleri inş teşekkürler
Kullanıcı avatarı
Aksaa
Usta Üye
Usta Üye

Mesajgönderen Aksaa » Cum Ağu 29, 2008 7:56 pm

Selamün aleyküm

Peki Müslüman erkek nasıl olmalı?
Bu başlık ve içeriği harika olmuş fakat diğer cinsiyetinde kendinin nasıl olması gerektiğini bilmesi de güzel olur değil mi?

Selametle...
Bir inilti duydum sandım ki ezan, sesime ses veren karlı dağlarmış!... :(
Kullanıcı avatarı
mecnunferat
Aktif Üye
Aktif Üye

Mesajgönderen mecnunferat » Cmt Ağu 30, 2008 8:01 pm

s.a aksa kardesim keşke iğneleyeci yazı yazıcağınıza müslüman erkek nasıl olmalı diye bir konu acmış olsaydınız daha faydalı olurdu
NE, KADAR KALDI VE NASIL OLACAK BİLMEDİĞİM SONUM HANGİ AKIL HAKKI BULMAZ SİZE SORUYORUM

“Aile Hayatı” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir