Ana Babaya Hürmet...

Aile hayatı, ailedeki bireylerin sorumlulukları çocuk eğitimi, evlilik ve nikah, toplum aile ilişkisi üzerinde tartışabileceğimiz forumumuz.
tuarek
Fanatik Üye
Fanatik Üye
Mesajlar: 950
Kayıt: Çrş May 02, 2007 1:00 am

Ana Babaya Hürmet...

Mesajgönderen tuarek » Cmt Haz 23, 2007 11:56 am

Ana babaya hürmetPeygamber Efendimiz (sav) buyurdu ki: “Bir genç, yaşlı birisine hürmet ederse, yaşlandığında Allah da ona hürmet gösterecek insanları yaratır”

Çocuk terbiyesinde esas, sevgi ve sevdirmektir. Bunu da en iyi “şefkat kahramanları olan” anneler yapar. Bu bakımdan anneler en müessir muallimdirler. Çocuk, çok küçük yaşlarda iken annesinden aldığı terbiyeyi ömrü boyunca unutamaz.
Helâl kazanca ve İslâmı yaşamaya ehemmiyet veren anne–babanın çocukları da pırlanta gibi olmaktadır.

Anneler bazan, şefkati yersiz kullanabilmekte, bu da çocuk terbiyesine menfî olarak tesir etmektedir. Meselâ, uykuları bölünmesin diye, onları namaza kaldırmamakta; yahut dünyevî istikballerini düşünerek, ebedî hayatları için gerekli çalışmayı yapmalarını geri plana itebilmektedirler.

Anneler, kız çocuklarını; ileride “ev hanımı” olmaya hazırlamalı, ev işlerini mükemmelen öğrenmelerini sağlamalıdırlar. Babalar da erkek çocuklarının İslâmiyeti mükemmelen öğrendikten sonra bir meslek sahibi olmaları için onları yönlendirmelidirler.
Bu şekilde; “çocukların kademeli bir şekilde, ilgi ve şefkatle yetiştirildiği ailede huzur tam olur.

Anne–babanın çocuk terbiyesinde dikkat etmeleri gereken en mühim devre, çocukların “ergenlik çağı” denilen çocukluktan gençliğe adım attıkları yaşlardır. Ebeveyn bilhassa o yaşlardaki çocuklara karşı gayet dikkatli davranmalı, onların o gergin devreyi atlatmaları için onlara “bir arkadaş gibi” davranmalıdırlar.

кєνѕєя.σяg.єη ƒαηαтιк üує
Kullanıcı avatarı
Seriyye
Fanatik Üye
Fanatik Üye
Mesajlar: 1090
Kayıt: Çrş Oca 31, 2007 1:00 am

Mesajgönderen Seriyye » Cmt Haz 23, 2007 12:48 pm

Cenab-ı Hak, anne ve babaya hürmeti zat-ı uluhiyyetine ibadetle eş değerde tutarak şöyle buyurmuştur. "Rabbin, sadece kendisine kulluk etmenizi, ana-babanıza da iyi davranmanızı kesin bir şekilde emretti." Bizi hiç yoktan yaratıp sayısız nimetlere garkeden Rabbımıza ibadet nasıl bir görev ise, bizim sebebi vücudumuz olan ana ve babamıza hürmet, saygı ve ihsanda bulunmak da Allahın üzerimize yüklediği bir borçtur. Yüce Kitabımız Kuran-ı Kerim onlara nasıl davranmamız gerektiğini şöyle öğütler: "Onlardan biri veya her ikisi senin yarımda yaşlanırsa, kendilerine "of!" bile deme; onları azarlama; ikisine de güzel söz söyle" "Onları esirgeyerek alçak gönüllülükle üzerlerine kanat ger ve : Rabbim! Küçüklüğümde onlar beni nasıl yetiştirmişlerse, şimdi de sen onlara (öyle) rahmet et! diyerek dua et." "Eğer onlar seni, hakkında bilgin olmayan bir şeyi (körü körüne) bana ortak koşman için zorlarlarsa, onlara itaat etme. Onlarla dünyada iyi geçin. Bana yönelenlerin yoluna uy. Sonunda dönüşünüz ancak banadır. O zaman size, yapmış olduklarınızı haber veririm." Anne ve babaya gösterilecek saygı ve sevginin, yapılacak izzet ve ikramın, onların bize yaptıklarına karşı bir teşekkür mahiyeti taşıdığım da Kuran-ı Kerim şöyle belirtir: "Biz insana, ana-babasına iyi davranmasını tavsiye etmişizdir. Çünkü anası onu nice sıkıntılara katlanarak taşımıştır. Sütten ayrılması da iki yıl içinde olur. (İşte bunun için) önce bana, sonra da ana-babana şükret diye tavsiyede bulunmuşuzdur. Dönüş ancak banadır." İki cihan serveri Efendimiz (s.a.v.) de anne ve babalarımızla alakalı şu tavsiyelerde bulunur. "Rıza-i ilahî, ana-babasını kendisinden hoşnut etmekle elde olunur." "Ana-babaya itaat, Allah’a itaattir. Ana-babaya isyan Allah’a isyandır." "Cennet, anaların ayakları altındadır." "Anasını ve babasını üzen, onlara isyan etmiş gibi büyük günah kazanır.

paylaşım için tşk ederiz..emeğine sağlık lauztti kardeş..
кєνѕєя σяg. αвιѕι

Suskunluğum Asaletimdendir,Her Lafa Verecek Cevabım Var,
Ama Bir Lafa Bakarım Lafmı Diye, Birde Lafı Söyleyene Bakarım ADAM Mı Diye!
Kullanıcı avatarı
meyra
Tiryaki Üye
Tiryaki Üye
Mesajlar: 456
Kayıt: Cmt Nis 07, 2007 1:00 am

Mesajgönderen meyra » Cmt Haz 23, 2007 3:11 pm

"Allah'ın rızası anne babanın rızasındadır.Allah'ın öfkeside anne babanın öfkesindedir."(hadis-i şerif)
Allah razı olsun kardeşim paylaşımın için teşekkür ediyoruz sağolasın
кєνѕєя.σяg.єη şιяιη üуєѕι :)

Resim
Kullanıcı avatarı
ZuZuM
Usta Üye
Usta Üye
Mesajlar: 150
Kayıt: Prş May 10, 2007 1:00 am

Mesajgönderen ZuZuM » Cmt Haz 23, 2007 8:54 pm

Anneler bazan, şefkati yersiz kullanabilmekte, bu da çocuk terbiyesine menfî olarak tesir etmektedir. Meselâ, uykuları bölünmesin diye, onları namaza kaldırmamakta; yahut dünyevî istikballerini düşünerek, ebedî hayatları için gerekli çalışmayı yapmalarını geri plana itebilmektedirler.

Emegine saglık kardeşim.selametle kalın..

“Aile Hayatı” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir